Nyheter

Denseln är nu ansluten till fritidskortet

  • 13 okt 2025

Barn, från det år de fyller 8 till och med det år de fyller 16, får 500 kronor om året. Vårdnadshavare i hushåll som fick bostadsbidrag förra året kan ansöka om att få 2 000 kronor per barn. Pengarna måste användas senast 30 november. Det går inte att spara eller föra över de pengar som finns kvar till nästa år. Nya pengar kommer i januari.

Information om hur det fungerar finns nedan

August A-landslagsman 2026

  • 8 okt 2025

När landslagsledningen idag presenterade A-landslaget inför 2026 så är August åter med i truppen. Han är en av åtta herrar i den mycket starka truppen.  Huvudmålet för säsongen är sprint VM som avgörs i Italien i början av juli.

Vi ser fram emot att följa August under kommande år.

Använd ditt friskvårdsbidrag till orienteringstävlingar

  • 5 okt 2025

Vi har tagit fram en modell för att kunna använda friskvårdsbidraget i OK Denseln. Vi är även på gång med att registrera oss för Fritidskortet vilket vi tänker att vi tar till diskussion på höstmötet hur ni som är föräldrar ser att det bäst kan användas.